صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > فراخوان مقاله همايش «استاد سلطان‌محمد معمار يزدي» منتشر شد


 
  فراخوان مقاله همايش «استاد سلطان‌محمد معمار يزدي» منتشر شد
 

معاونت پژوهشي فرهنگستان هنر با انتشار فراخوان همايش «كنكاش در آثار و احوال معماران ايران زمين» با موضوع « استاد سلطان‌محمد معمار يزدي » معمار نام‌آور ايراني،‌ از پژوهشگران براي شركت در اين همايش دعوت كرد.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، اين همايش به منظور پاسداشت و صيانت از معماران ايراني با موضوع شرح احوال و آثار «استاد سلطان محمد معمار يزدي » برگزار مي‌شود.
«شناسايي و بررسي آثار سلطان‌محمد معمار يزدي»، «شيوه و سبك‌شناسي آثار معماري سلطان‌محمد (هندسه و فضاسازي، ابعاد و تناسبات و ...)»، «فنون و روش‌هاي تزئين در آثار معماري سلطان‌محمد»، «مقرنس و ‌رسمي بندي در معماري سلطان‌محمد»، «تأثير سلطان‌محمد بر شهرسازي و معماري ايران زمين به ويژه در شهر كرمان»، «تأثيرپذيري سلطان‌محمد از معماري بومي پيشينيان»، «هم‌نشيني هنرها در آثار سلطان‌محمد» و «پايگاه و جايگاه اجتماعي سلطان‌محمد» از جمله محورهاي اين هم‌انديشي به شمار مي‌روند.
سلطان‌محمد معمار يزدي بي گمان از نام ‌آوران و سرآمدان فن و هنر معماري ايراني در اوايل سده يازدهم هجري است كه طراحي مجموعه بزرگ تاريخي شهر كرمان در دوره صفويه به نام وي ثبت شده و بر اساس طراحي او، اين شهر، پاگرفته و توسعه يافته‌است. اين مجموعه شامل ميدان،‌ كاروانسرا، حمام، ‌مسجد،‌ آب انبار، ضرابخانه،‌ چهارسوق و بازار است كه هر يك از اين بناها دورنمايي از شگفتي‌ها و راز و رمزهاي معمارانه را جلوه‌گر ساخته‌است. اين معمار بزرگ، تسلطي تمام و كمال بر انواع فنون معماري ايراني و نيز مقرنس‌سازي‌، رسمي بندي و يزدي‌بندي داشته است.
به رغم تمام مهارت‌ها و توانمندي‌هاي وي، دريغمندانه تاكنون كسي در شرح احوالش تعمقي ننموده و جز نام و آثارش، كسي نمي‌داند اين معمار بزرگ كه بوده و چگونه زيسته و اگر امضاي او در پاي آثار معماريش نبود، شايد همين نام را هم از او نمي‌يافتيم. فرهنگستان هنر بر آن است تا در تداوم رويكرد تخصصي خود به حفظ، احيا، اشاعه و بازانديشي در ميراث فاخر و پر ارج معماري ايراني بمثابة يك سنت زاييده و هويت‌آفرين و همچنين معرفي نام‌آوران هنر ايران زمين با همكاري سازمان‌ها و نهادهاي فرهنگي و علمي كرمان، همايشي در خور و شايستة شأن اين هنرمند در نيمه دوم سال جاري برگزار نمايد.
دبيرخانه اين همايش، آخرين مهلت ارسال چكيده مقالات سي آبان ماه 1396، مهلت ارسال اصل مقالات را30 دي ماه 1396 و زمان برگزاري آن را اسفند ماه 1396 اعلام كرد.
از علاقه‌مندان دعوت مي‌شود، مقالات خود را به دبيرخانه اين همايش به نشاني خيابان ولي‌عصر(عج)، پايين‌تر از چهارراه طالقاني، شماره 1552 ارسال نمايند و يا براي دريافت اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 5-66954200 داخلي 1112 تماس بگيرند.

 

   زمان انتشار: شنبه ١٧ تير ١٣٩٦ - ١٢:٣٨ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.