صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > روان شناسي و جامعه شناسي معماري در قاره‌هاي جهان


 
  روان شناسي و جامعه شناسي معماري در قاره‌هاي جهان
 

در كتاب «سنت در معماري» ، سعي شده تا از منظر باستان‌شناسي، انسان‌شناسي، جامعه شناسي، جغرافيا ، روان شناسي به مهندسي بناها و ساختمان‌ها پرداخته و معماري رسمي و تاريخ شهر سازي را با نمونه‌هاي آن مورد بررسي قرار دهد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، كتاب «سنت در معماري» آفريقا، آمريكا، آسيا و اقيانوسيه به قلم  «دوراپ . كراوچ » و «جون گ. جانسون» با ترجمه «محمد تقي فرامرزي» است.

در بخشي از مقدمه اين كتاب آمده است :« در تمام فرهنگ ‌ها از انواع ساختمان‌ها استفاده مي‌شود. هدف ما در اينجا نه فقط تشريح ساختمان‌هاي برخي ملل جهان است بلكه مي‌خواهيم تاثير متقابل فرهنگ و معماري بر يكديگر را نيز نشان دهيم، زيرا ما با اين نظر هاوزر- شاولين باستان شناس درباره گينه نو موافقيم كه مي‌گويد: سنت‌هاي ساختمان سازي، درست به اندازه زبان و شايد حتي موسيقي، ميراث فرهنگي خاص يك گروه به شمار مي‌روند.»

بهره‌گيري از مطالب مطرح شده در اين كتاب و بحث درباره آن، موجب گسترش دامنه شناخت و درك خوانندگان از دستاوردهاي معماري تمام اقوام و ملل خواهد شد. در اين كتاب نزديك به صد موضوع بررسي شده است. در برخي از بخش‌هاي آن، يك ساختمان از دو چشم‌انداز متفاوت مورد توجه قرار مي‌گيرد، مانند زماني كه خانه ژاپني نخست از لحاظ ساختماني و سپس به عنوان ظرف يك فضاي برخوردار از ارزش‌هاي والاي زيبايي شناختي و ته مايه‌اي از محتواي مذهبي در نظر گرفته مي‌شود. معماري به دليل چند گانه بودن معاني‌اش، همواره نيازمند چند گانگي در تحقيق بوده است. در اين كتاب، سعي شده تا از منظر باستان‌شناسي، انسان‌شناسي، جامعه شناسي، جغرافيا و روان شناسي به مهندسي بناها و ساختمان‌ها پرداخته و معماري رسمي و تاريخ شهر سازي را با نمونه‌هاي آن مورد بررسي قرار دهد.

اين كتاب در هفده فصل با عناوين شكل و محتوا، انتقال دانش‌هاي معماري سنتي، راهكارهاي عملي (آب، سرپناهو انبارهاي خوراك)، اقليم و بوم شناسي، مصالح، روش‌ها و شكل در معماري، فضاهاي زندگي روزمره، معماري مذهبي، كاربري زمين، گونه‌ها و كاربردهاي ساختمان، سازماندهي ساختمان‌ها،‌در آميختگي بومي و يادماني، نمادگراها و تزيين‌ها، معماري و روابط اجتماعي، نظريه‌هاي معماري، تصميم گيري در معماري و مباني اقتصادي ساختمان با پيوستي از نقشه‌ها نوشته شده است.

بر اساس اين گزارش در هر بخشي از هر فصل كتاب، فهرست كوتاه شده منابع مورد استفاده در اختيار خوانندگان قرار مي‌گيرد؛ به اضافه فهرست كوتاهي با عنوان « پيشنهاد براي مطالعه بيشتر » همچنين كتاب‌شناسي كامل تمام منابع نقل قول شده و نقشه‌هايي از آفريقا، آمريكاي شمالي، مركزي و جنوبي، آسيا و اقيانوسيه نيز در كتاب درج شده است ضمن اينكه در پيوست كتاب نقشه‌هايي از گسترش اسلام و آيين بودا منتشر شده است.

كتاب «سنت در معماري» با قيمت 14 هزار تومان منتشر شده و از جمله كتاب‌هايي است كه امسال علاقه‌مندان مي‌توانند در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، غرفه انتشارات فرهنگستان هنر ( موسسه تاليف ترجمه و نشر آثار هنري با نام اختصاري متن ) تهيه كنند.

 

   زمان انتشار: شنبه ٢٦ فروردين ١٣٩١ - ٠٨:٢٥ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.