صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نمايش 170 عكس متفاوت از 8 سال مقاومت+گزارش تصويري


 
  نمايش 170 عكس متفاوت از 8 سال مقاومت+گزارش تصويري
 


نمايشگاه « خانه در آتش» برگزيده 170 اثر عكاسي از 52 عكاس كشور در موزه هنرهاي معاصر فلسطين گشايش يافت.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، اين نمايشگاه همزمان با روز «مقاومت و پايداري و روز دزفول» با همكاري اداره كل تبليغات و مراكز فرهنگي بنياد شهيد و امور ايثارگران و موزه هنرهاي معاصر فلسطين وابسته به فرهنگستان هنر برگزار شد. مجتبي آقايي دبير نمايشگاه « خانه در آتش» طي گفتگويي در خصوص نحوه برگزاري آن اظهار داشت:« اين نمايشگاه با هدف جمع‌آوري آثار عكاسي در مناطق غير نظامي در نظر گرفته شد. چرا كه در اين دوران هرجا حكومت صدام ناتوان از رويارويي با نيروهاي نظامي بود به مناطق مسكوني و تاسيسات زيربنايي حمله مي‌كرد و صدمات زيادي را به بار مي‌آورد.»

وي در همين زمينه ادامه داد: «در چند ساله اخير نمايشگاه‌هاي متعددي از آثار عكس دوران جنگ و دفاع مقدس با مضامين مختلف برگزار شده بود ولي براي نخستين بار بنياد شهيد وامور ايثارگران تصميم گرفت تا عكس‌ها با مضمون حملات به شهرها، روستا‌ها، تاسيسات زيربنايي و مناطق مسكوني و ... جمع‌آوري و در قالب نمايشگاه در معرض ديد مخاطبين قرار گيرد.»

آقايي در خصوص نحوه جمع آوري عكس‌ها افزود:« براي جمع‌آوري عكس‌ها فراخوان عمومي داده شد كه در نتيجه آن تعداد 3248 قطعه عكس به دبيرخانه ارسال شد كه170 اثر از ميان 52 عكاس برگزيده و به نمايشگاه راه يافت.»

دبير نمايشگاه در خصوص عكاساني كه آثارشان در اين نمايشگاه راه يافت، تصريح كرد:« برخي از اين آثار متعلق به عكاساني است كه به درجه رفيع شهادت رسيده‌اند و آثارشان توسط خانواده شركت داده شده و برخي نيز متعلق به عكاسان جانباز و آزاده است.»

وي افزود:« بنياد شهيد در چند سال گذشته تمامي آثار مرتبط با جنگ از جمله عكس‌، وصيت‌نامه، منابع صوتي و تصويري و ... را جمع‌آوري كرده و در گنجينه موزه شهدا نگه‌داري مي‌كند. همچنين مجموعه آثاري كه تاكنون در نمايشگاه‌هاي متعددي برگزار شده به صورت كتاب منتشر شده است به عنوان نمونه كتاب‌هايي چون «شاهدان زمان»، « حماسه خرمشهر»، « زنان در دفاع مقدس» و ... از جمله اين‌كتاب‌هاست و قرار است مجموعه آثار نمايشگاه « خانه‌در آتش » نيز به صورت كتاب منتشر شود.»

آقايي در خصوص انتخاب شهر دزفول به عنوان نماد مقاومت گفت: «بسياري از روستا‌ها و شهرهاي مرزي ايران مورد حمله قرار گرفت يكي از اين شهرها، دزفول بود كه در طول جنگ به طور مداوم زير آتش دشمن قرار داشت، گرچه تمامي شهرها و روستاها براي وطنمان بسيار عزيز و گرامي‌ا ند اما دزفول به عنوان اين نماد برگزيده شد.»

نمايشگاه «خانه در آتش» تا پايان خرداد ماه در موزه هنرهاي معاصر فلسطين واقع در ميدان فلسطين، خيابان شهيد برادران مظفر، تقاطع بزرگمهر، شماره 74، ميزبان كليه علاقه‌مندان خواهد بود.


گزارش تصويري را اينجـــــــا ببينيد.

 

   زمان انتشار: شنبه ٦ خرداد ١٣٩١ - ١٣:٢٢ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.