صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > ملاقات با پدر تار ايران + گزارش تصويري


 
  ملاقات با پدر تار ايران + گزارش تصويري
 

جليل شهناز اول خرداد سال 1300 در شهر هنر پرور اصفهان چشم به جهان گشود. پدرش « شعبان خان» علاقه زيادي به موسيقي داشت و علاوه بر تار كه ساز اختصاصي او بود سه تار و سنتور نيز مي‌نواخت. عموي او نيز «غلامرضا سارنج» از نوازندگان كمانچه بود. «جليل» نيز همانند ديگر افراد خانواده عشقي وافر به هنر موسيقي داشت و چون صداي موسيقي را مي‌شنيد شعله بر جانش مي‌افتاد و همانند دلداده‌اي سخت بر پاي نواي ساز مي‌نشست. پدر كه علاقه‌او را ديد، نزد استاد «عبدالحسين خان شهنازي» فرستاد تا «تار» را بياموزد. حسين شهناز ديگر برادرش نيز هر روز ساز خويش را در آغوش گرفته و خوش مي‌نواخت و « جليل» پس از آمدن از مدرسه از وي درخواست مي‌كرد تا بنوازد. «جليل» ديگر برومند شده بود و با سخت كوشي و استعداد شگرفت خود نيز نوازنده‌اي زبر دست شد و با تكنيك‌هاي برجسته در شيوه تارنوازي توانست بسياري از رديف‌هاي موسيقي ايران را بنوازد.

او در سال 1324 به تهران آمد و از آن پس نواي تار او در راديو آرامش روح و روان بود. پنجه سحرآميز او خالق آهنگ‌هايي است كه شاهكارهاي موسيقي سنتي ايران محسوب مي‌شود و سال‌ها بر دل و جان مي‌ماند. اين هنرمند چيره دست با هنرمندان بزرگ و اصيلي از جمله فرامرز پايور، حبيب الله بديعي، پرويز ياحقي، همايون خرم، علي تجويدي، منصور صارمي، رضا ورزنده، امير ناصر افتتاح، جهانگير ملک، اسدالله ملک، حسن کسائي، محمد موسوي، تاج اصفهاني، اديب خوانساري، محمودي خوانساري، عبدالوهاب شهيدي، اکبر گلپايگاني، حسين خواجه اميري و محمد رضا شجريان همکاري داشته‌ است.

جليل شهناز به حق از چهره‌هاي ماندگار هنر موسيقي ايران است كه در سال 1383 برگزيده شد و در 27 تير همان سال مدرك «درجه يك هنري» كه معادل دكتري است به خاطر يك عمر تلاش و فعاليت در حوزه موسيقي به وي اهدا شد.

 

گزارش تصويري را اينجـــــــا مشاهده فرماييد.

 

 

 

   زمان انتشار: سه شنبه ٢ خرداد ١٣٩١ - ٠٣:٥٧ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.