صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > كتاب «سبک شناسی خوشنویسی دورۀ قاجار» منتشر شد


 
  كتاب «سبک شناسی خوشنویسی دورۀ قاجار» منتشر شد
 

كتاب «سبک شناسی خوشنویسی دورۀ قاجار»، تاليف عليرضا هاشمي‌نژاد توسط موسسه انتشارات فرهنگستان هنر منتشر شد.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، موسسه تاليف، ترجمه و نشر آثار هنري با نام اختصاري متن، كتاب «سبک شناسی خوشنویسی دورۀ قاجار»، تاليف عليرضا هاشمي‌نژاد را منتشر كرد.
در این كتاب، تحلیل بر پایه تعریفی ویژه از سبک در خوشنویسی انجام می پذیرد که بر اساس آن تولد سبک در اثر پیروی از اصولی مشخص بوسیله تعدادی از هنرمندان در یک دوره است. پایه نظری تعریف فوق این است که، شیوه متعلق به یک هنرمند است و معمولاً اگر شیوۀ هنرمند قابلیت تبدیل به سبک را داشته باشد پیروانی می‌یابد و ممکن است تبدیل به سبک شود و مراد از سبکشناسی بررسی، نقد و تحلیل ویژگیهای مشترک یا شاخصههای قطعی در آثار هنرمندان آن سبک مشخص است. بنابراین شناخت و تحلیل بیشتر تغییرات شکلی در اندازه حروف، نحوه ترکیب، کرسی و نحوۀ اتصالات در قالبهای مختلف یک قلم، که بر اساس شاخصههای قطعی و مورد توافق ایجاد میشود و نیز لازم است که این ویژگیها از پیوندی درونی و ارتباطی اندام‌وار برخوردار باشند. موضوع سبک شناسی خوشنویسی است. در سبک شناسی خوشنویسی قلم‌های گوناگون جداگانه مورد تحلیل قرار می‌گیرند. هر چند می‌توان کلیت حیات خوشنویسی یک دوره را نیز بر اساس تحولات سبکی در آن دوره بررسی کرد. در این کتاب همچنین بنا به ضرورت ضمن تعریف اصطلاحات «خوشنویسی»، «سبک شناسی خوشنویسی» و «زییاییشناسی خوشنویسی» دیدگاه های مؤلف در تحولات تاریخی خطوط نسخ، نستعلیق و شکستة نستعلیق ارائه شده است.
كتاب «سبک شناسی خوشنویسی دورۀ قاجار»، با قيمت: 450.000 ریال با شمارگان 1500 در غرفه موسسه متن، انتشارات فرهنگستان هنر، در بيست و هشتمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، در سالن شبستان، راهروي 9، غرفه شماره 2، از 16 تا 26 ارديبهشت در مصلي تهران عرضه مي‌شود.
تصوير جلد اين كتاب را اينجا ببينيد

 

   زمان انتشار: چهارشنبه ١٦ ارديبهشت ١٣٩٤ - ١١:٥١ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.