صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > حضور «مسجد جامع اصفهان» در نمايشگاه كتاب تهران


 
  حضور «مسجد جامع اصفهان» در نمايشگاه كتاب تهران
 

كتاب « مسجد جامع اصفهان» توسط موسسه متن، وابسته به فرهنگستان هنر و با همكاري دانشگاه آزاد اسلامي اصفهان منتشر شد و در بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران عرضه مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، اين كتاب توسط ائوجنيو گالديري، استاد و محقق آثار معماري ايراني گرد‌آوري و نگاشته شده و توسط عبدالله جبل عاملي، عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان  ترجمه كرده است.

مسجد جامع اصفهان از بزرگترين بناهاي تاريخي ايران محسوب مي شود. مقايسه اين بناي تاريخي  از لحاظ زيبايي و كمال با تاج محل، الحمرا و حتي با ديگر شاهكارهاي صفوي اصفهان بسيار دشوار است.

مرمت اين مسجد به موسسه ايتاليايي ايزمئو سپرده شده است. اين موسسه از سال 1954 تا 1972 يافته‌هاي تحقيقاتي را به صورت متفاوتي به چاپ رساند. موسسه ايزمئو افزون بر اقدامات مرمتي در زمينه سازه‌هاي باربر و نقاشي‌هاي تزييني بناهاي تاريخي عالي قاپو، چهل ستون و هشت بهشت اصفهان، طرح مرمتي ميدان نقش جهان را نيز فراهم كرده است.

نويسنده ايتاليايي كتاب در دهه 1960 به ايران آمد. وي به ميراث فرهنگي ايران علاقه‌مند بود و 13 سال در ايران اقامت داشت. آنچه كه اين كتاب را از ساير منابع نگاشته شده درباره مسجد جامع اصفهان متمايز ساخت، تلاش‌هاي گالديري بود، زيرا او همچون يك دايره المعارف معماري و هنر به مسجد جامع اصفهان پرداخت و دوره‌هاي مختلف آن را با كشف عيني بسياري از‌آثار نهفته، طبق تقويم تاريخ معرفي كرد.

كتاب «مسجد جامع اصفهان» حاوي محتواي سه جلد كتاب گالديري  است كه شامل تصاوير، نقشه‌هاي معماري و گزارشات مطالعات زمين شناسي است. اين كتاب، نوشته ائو جينو گالديري و ترجمه عبدالله جبل عاملي در قطع رحلي و 439 صفحه به قيمت 39500 تومان منتشر شده است .

علاقه مندان مي‌توانند این كتاب را از فروشگاه مركزي موسسه متن واقع در خيابان ولي عصر(عج)، نرسيده به چهارراه طالقاني، شماره1550 تهيه‌كنند و يا با شماره هاي 66490990 و 66468692 تماس بگيرند. اين كتاب در بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران نيز در غرفه انتشارات فرهنگستان هنرعرضه خواهد شد.

 

   زمان انتشار: چهارشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٣ - ١١:٠١ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.