صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > گنجينه داري هدف يا وظيفه؟ يا هيچكدام!


 
  گنجينه داري هدف يا وظيفه؟ يا هيچكدام!
 

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، یحیی آقالو، مشاور خاص ریاست فرهنگستان هنر در یادداشتی به برخی اظهار نظرهای مجازی در خصوص خرید آثار هنری توسط فرهنگستان هنر پاسخ داد. متن این یادداشت بدین شرح است:

گنجينه داري هدف يا وظيفه؟ يا هيچكدام!
شنيدم در جايي انتقادي بوده است كه در مدت 4 سال گذشته فرهنگستان هنر هيچ اثري نخريده و بر گنجينه گرانبهاي موجود فرهنگستان چيزي نيفزوده است.
در اهداف و وظايف فرهنگستان هنر كه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي مصوب شده است گنجينه داري نيامده است و از مفاهيم كلي كه در آن است چنين استنباطي نمي‌شود. فرض كنيم كه تعبيركنندگان و تأويل‌كنندگان و تفسيركنندگان از بعضي مفاهيم چنين استنباط كرده باشند.

من همواره گفته‌ام رشته‌ام هنر نيست اما اين را مي‌فهمم كه نگهداري گنجينه در سال براي فرهنگستان چقدر هزينه دارد.

هزينه نگهباني شيفتي خاص گنجينه ساليانه 150 ميليون تومان اضافه مي‌شود. خدمات جانبي ساليانه 50 ميليون تومان به موجب ماده 33 قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت عدم‌النفع اجازه يك ساله مكان نگهداري گنجينه ساليانه 120 ميليون تومان جمعاً 320 ميليون تومان نقداً هزينه پرداخت مي‌شود از طرفي مؤسسات حسابرسي (حسابداران رسمي) منتخب هيئت امناء هر ساله در بند گزارش حسابرسي‌هاي خود تأكيد بر بيمه آثار گنجينه نموده‌اند. به علت اعتبار كلان مورد نياز كه در بودجه فرهنگستان سابقه پيش‌بيني ندارد و از اول ايجاد آن چنين اقدامي صورت نگرفته است اعتبار لازم از سازمان مديريت درخواست شده است كه تاكنون تأمين و واگذار نشده است.

هر چه منتقدين قيمت آثار موجود در گنجينه را بيشتر بدانند هزينه‌هاي نگهداري آن از جمله بيمه آن بالاتر خواهد بود. به‌فرض واگذاري اعتبار كلان هزينه بيمه گنجينه و پرداخت آن ساليانه به بيمه‌گر كه به هزينه 320 ميليون توماني اضافه خواهد شد آيا در وضعيتي كه دولت سياست بودجه انقباضي را پي مي‌گيرد چه منافعي براي كشور خواهد داشت؟

اينجا باز هم اين سؤال باقي است كه آيا فرهنگستان موزه است؟ گنجينه‌دار است؟ تا كي اين هزينه‌ها را متقبل بايد بشود؟ با چه هدفي؟ با كدام وظيفه؟ ناگفته نماند برخي از كارشناسان سازمان برنامه و بودجه وقت كه وظيفه تأييد و منظور نمودن اعتبار را در بودجه فرهنگستان داشتند چنين اقدامي را تأييد نمي‌نمودند و مغاير اهداف و وظايف فرهنگستان دانسته به همين دليل اعتبار خاصي براي اين منظور در برنامه‌هاي فرهنگستان منظور نمي‌داشتند و لذا بيشتر آثار از محل كمك‌ها و هدايا وجوه در اختيار رياست فرهنگستان خريداري شده است.

 

 

   زمان انتشار: شنبه ١٤ دی ١٣٩٢ - ١٠:٢٥ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.