صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > خط نقاشي؛ هنري كه والدينش آن را نمي پذيرند


  گلايه هاي هنري در كارگاه محسن رهبري
  خط نقاشي؛ هنري كه والدينش آن را نمي پذيرند
 

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، اين كارگاه در حاشيه روزهاي پاياني نمايشگاه  خط نقاشي با عنوان «مشق مُشتاقي» محسن رهبري در موزه هنرهاي معاصر فلسطين برگزار شد .

محسن رهبري هنرمند 23 ساله‌اي كه آثار برگزيده‌اي در  جشنواره‌هاي امام رضا(ع)، جشنواره ملي احاديث حضرت رسول(ص) و جشنواره قلم داشته در  حاشيه چهارمين نمايشگاه انفرادي خود كارگاه خط نقاشي خود را با حضور استاد خود عظيم فلاح برگزار كرد.

 عظيم فلاح، مدرس خط نقاشي و دارنده مقام اول جشنواره ملي نقاشي خط رضوي در سال گذشته است كه تاكنون نمايشگاه‌هاي متعدد خط نقاشي در داخل و خارج از كشور برگزار كرده است.  در  اين كارگاه هر دو هنرمند بصورت بداهه در بافتي طلايي به خط ثلث و  شكسته خطوط بسم‌الله به خلق اثر پرداختند. همچنين با بازي با رنگ هاي گرم و تكنيك خيس تو خيس تابلوهاي خود را كامل كردند.

بنا بر اين گزارش در ادامه كارگاه، عظيم فلاح به جايگاه كنوني  هنر خط نقاشي در كشور اشاره كرد و گفت: «همواره هنر خط نقاشي به حاشيه برده مي‌شود و بسياري از بزرگان كشور خط نقاشي را با خوشنويسي داراي منافات مي‌دانند در حالي كه اين هنر گرايشي نوين است و منافاتي با خوشنويسي ندارد. از طرف ديگر انجمن نقاشان نيز اين هنر را به عنوان نقاشي نمي پذيرد. در حاليكه اين هنر به قوت خود باقي است و همواره درخشش خاصي در خارج از كشور به عنوان هنر ايراني داشته است.»

فلاح با ارائه پيشنهاد استفاده از داوران بين المللي در جشنواره‌هاي داخلي، به جايگاه جشنوارها در تكامل اين هنر اشاره كرد و همچنين به خلاء پژوهش در حوزه خط نقاشي و عدم وجود كتاب در اين خصوص پرداخت و اذعان داشت  كه كتاب‌هايي كه در خط نقاشي وجود دارند، صرفا مجموعه آثار  منتشر شده هستند.

شايان ذكر است در پايان اين كارگاه، اين دو هنرمند جوان 4 اثر خط نقاشي با تكنينك هاي زود بازده براي حضار خلق و براي آن‌ها به نمايش در آوردند.

 

 

   زمان انتشار: دوشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩١ - ١٤:٠٣ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.