صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > «ترکیب‌بند محتشم کاشانی» رونمایی می‌شود


 
  «ترکیب‌بند محتشم کاشانی» رونمایی می‌شود
 

کتاب نفیس و سه‌زبانه «ترکیب‌بند محتشم کاشانی» حاصل کار استادان خوشنویس، تذهیب‌گران و مترجمان ایرانی، روز شنبه یکم تیرماه با حضور علی معلم دامغانی، مهدی فیروزان و پرویز عباسی داکانی رونمایی می‌شود.

کتاب «ترکیب‌بند محتشم کاشانی» به قلم استاد مجتبی ملک‌زاده خوشنویسی شده است. کار تشعیر آن را مجید مهرگان و کار تذهیب کتاب را محمد نباتی به انجام رسانده‌اند. ترجمه عربی کتاب برعهده محمدعلی آذرشب و ترجمه انگلیسی آن برعهده مجید نکودست بوده است. این کتاب نفیس به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی عرضه شده است تا زیبایی و ظرافت شعر آیینی ایران را در کنار تابلوهای درخشان نقاشی قهوه‌خانه‌یی به مخاطبان داخلی و خارجی ارائه کند.

محتشم کاشانی، شاعر قصیده‌سرای اهل کاشان، ترکیب‌بند ماندگار عاشورا را در 12 بند و در رثای حضرت امام حسین (ع) و یارانش سروده است. این ترکیب‌بند آمیزه‌ای از مرثیه و حماسه است و از جهت ادبی و آیینی، اثری منحصر به فرد به حساب می‌آید.

کار تولید این کتاب را انتشارات ایران - وابسته به مؤسسه مطبوعاتی ایران‏ - حدود یک دهه پیش شروع کرد و به تازگی آن را در قطع خشتی بزرگ، مزین به تصاویر و ظرایف هنر ایرانی منتشر کرده است.

در مراسم رونمایی این کتاب که روز شنبه یکم تیرماه در فروشگاه مرکزی شهرکتاب برگزار می‌شود، مهدی فیروزان؛ مدیرعامل موسسه شهرکتاب، پرویز عباسی داکانی؛ استاد دانشگاه و علی معلم دامغانی, شاعر و رییس فرهنگستان هنر حضور خواهند داشت تا درباره این کتاب و هنر آیینی ایران صحبت کنند.

علاقه‌مندان می‌توانند در ساعت 18 روز یادشده به شهر کتاب مرکزی واقع در خیابان دکتر شریعتی، بالاتر از تقاطع مطهری مراجعه کنند.

 

   زمان انتشار: چهارشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٢ - ١٣:١٢ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.