صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > موسيقي ايراني ؛ نوايي از جهان ديگر


 
  موسيقي ايراني ؛ نوايي از جهان ديگر
 

كتاب «موسیقی ايران در سدۀ گذشته» اثر سه پژوهشگر حوزه موسيقي توسط موسسه متن وابسته به فرهنگستان هنر منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، كتاب «موسیقی ايران در سدۀ گذشته» حاصل تلاش 15 ساله سه پژوهشگر موسيقي، دكتر بهمن كاظمي، مهدی فراهانی و وهرز پوراحمد توسط موسسه متن وابسته به فرهنگستان هنر منتشر شد.

اين كتاب به معرفي منابع موسیقی ایران پرداخته است. از‌ آنجايي كه بيشترين منابع موسيقي ايران به مذهب مربوط مي شود. در اين كتاب منابع موسیقی ایران به چهار گروه موسیقی روضه، نوحه، تعزیه و مطربی تقسیم شده‌است.

خصلت ديني موسيقي ايران، مربوط است به ويژگي انسان شرقي. زيرا او پيش از آنكه سخن بگويد ،استدلال مي‌كند و مي انديشد. با برگزاري آيين هايي آميخته با موسيقي و نمايش، ارتباطي دروني را ‌با آنچه‌كه تصور مي كند ماورايي است؛ برقرار مي كند. براي او همواره موسيقي نوايي بوده از جهاني ديگر.

در بخشي از اين كتاب از موسيقي تعزيه به عنوان يكي از منابع آوازي ايران ذكر شده است و در اين باره آورده شده است: « تعزيه كه الگوهايي متفاوت از آن در دوران پيش از اسلام نيز وجود داشته است، در دوران صفويه و زنديه رونق گرفت. بخشي از موسيقي شادي بخش را بلعيد و گونه هايي از موسيقي حزين را گرامي داشت. گوشه هايي به منظور حزين نمودن و انطباق با شعرها مورد توجه تعزيه خوانان جرح و تعديل شدند و با اين وجود آنچه از نغمه هاي تعزيه باقي مانده است؛ فاخرترين منبع موسيقايي از ميان ديگر منابع است... تفاوت هاي كلاني ميان تعزيه در آن زمان در مقايسه با تعزيه امروز وجود داشت؛ تعزيه در دوران قاجار عبارت بود از گردآوري نخبگان موسيقي و تئاتر سرزمين پهناور ايران به منظور ايجاد حس ملي – مذهبي با تداعي واقعه تاريخي كربلا در بهترين تالار هنري ايران كه در‌آن زمان تكيه دولت بود.»

از ويژگي هاي اين كتاب عکس‌ها و سندهای بسیاری از جریان‌های موسیقی سده گذشته (دوره قاجار) است كه برای نخستین بار انتشار یافته است بنا براين عکس‌ها و اسناد منتشر شده در ایـن کتــاب به جز آن‌که حقایق تاریخی موسیقی ایران را طی سده گذشته به مخاطبان عرضه می‌کنند، می‌توانند به عنوان منبعی دست اول در گزارش ‌ها و پژوهش‌ های سایر پژوهشگران در آینده مورد استناد و استفاده قرار گیرد.

كتاب «موسیقی ايران در سدۀ گذشته» از سوی انتشارات فرهنگستان هنر در ٢٨٨ صفحه و بهای ٧٥ هزار تومان به مخاطبان عرضه شده است.

علاقه مندان مي‌توانند كتاب مزبور را از فروشگاه مركزي موسسه متن واقع در خيابان ولي عصر(عج)، نرسيده به چهارراه طالقاني، شماره1550 تهيه‌كنند و يا با شماره هاي 66490990 و 66468692 تماس بگيرند.

 

   زمان انتشار: يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٢ - ١١:٠٥ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.