صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > 50 عنوان كتاب جديد براي جامعه هنري ايران


  دست‌هاي پر مؤسسه متن براي ضيافت ارديبهشتي
  50 عنوان كتاب جديد براي جامعه هنري ايران
 

 موسسه متن فرهنگستان هنر پس از 13 سال فعاليت متمركز و انتشار آثار برجسته و قابل توجهي در حوزه تخصصي هنر به عنوان يكي از ناشران برجسته هنري كشور شناخته شده است ،كسب جوايز گوناگون كتاب سال، كتاب فصل، كتاب تقديري و انتخاب برخي كتب منتشره به عنوان منبع دروس دانشگاهي موجب شده است تا موسسه متن فرهنگستان هنر در جامعه هنري امروز جايگاه ويژه‌اي داشته باشد. امسال موسسه متن فرهنگستان هنر با تمركز بر انتشار نسخ خطي و نگاره هاي ارزشمند در موزه‌هاي داخلي و خارجي، تاليفات و پژوهش‌هاي برجسته و ترجمه متون تخصصي هنر بر اساس خلاء هاي موجود كتب هنري در بيست و پنجمين نمايشگاه بين المللي كتاب حضور پر رنگي خواهد داشت. با عليرضا اسماعيلي، مدير عامل موسسه متن فرهنگستان هنر، در همين زمينه گفتگو كرديم.

 

مديرمؤسسه متن درباره تازه‌هاي نشر اين مؤسسه در نمايشگاه كتاب مي‌گويد: همچون سال‌هاي گذشته امسال نيز موسسه متن فرهنگستان هنر با دستان پر در بيست و پنجمين نمايشگاه بين المللي كتاب شركت كرده است. امسال حدود 50 كتاب جديد به نمايشگاه كتاب عرضه خواهيم كرد و البته در مجموع با 350 عنوان كتاب‌ تخصصي هنر در حوزه‌هاي هنرهاي تجسمي، موسيقي، هنرهاي نمايشي، سينما، فلسفه و حكمت، معماري و شهرسازي، كليات تاريخ هنر ،جامعه شناسي هنر ،انسان شناسي هنر و ... ضمن اينكه امسال سعي كرده‌ايم به سراغ كتاب‌هاي با ارزشي برويم كه به توليد علم درجامعه هنري كمك شاياني كند.

 

بر اساس اين گزارش در حوزه معماري و شهرسازي كتاب‌هاي تأليفي و ترجمه داشته‌ايم كه از كتاب‌هاي تاليفي مي‌توان به مجموعه خانه‌ها «خانه طربي»، «خانه مرادي» و «خانه موسي زاده» و «بازآفريني ربع رشيدي بر اساس متون تاريخي» اشاره كرد. در بخش ترجمه آثار حوزه معماري نيز، كتاب «سنت در معماري افريقا،امريكا، آسيا و اقيانوسيه» با ترجمه محمد تقي فرامرزي را داريم كه قرار است بر اساس تصميم وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بصورت كتاب‌ درسي دانشگاهي ارائه شود.

 از جمله كتاب‌هاي فاخر معماري كتاب «بناهاي دوره اسلامي ايران» از جمله سياحتنامه‌اي است كه تصاوير بناهاي ايران تا سال 1218 (دوره محمدشاه قاجار) توسط خانم هنرمندي به نام «پاسكال كاست» ترسيم و توسط «آتوسا مهرتاش» ترجمه شده است. در اين كتاب با بناهايي مواجه مي‌شويم كه در حال حاضر وجود ندارند و از بين رفته‌اند از اين باب به لحاظ معماري و تاريخي كتاب ارزشمندي است.

 كتاب «معماري اسلامي در اندلس» نيز از ديگر كتاب‌هاي اين حوزه است كه به سبب استقبال خوانندگان به چاپ دوم رسيده است.

در حوزه موسيقي بيش از 10 عنوان كتاب چاپ شده است از جمله 3 عنوان كتاب در خصوص موسيقي اقوام ايران با عنوان «موسيقي قوم عرب»، «موسيقي قوم تركمن» همراه با دي‌وي‌دي و مجموعه‌اي با عنوان «موسيقي ايران در سده گذشته» كه از سلسله پژوهش‌هاي دكتر«بهمن كاظمي» است.

از ديگر آثار تاليفي حوزه موسيقي از دكتر «حسين ميثمي» با عنوان «ملاعبدالكريم جناب قزويني و نقش وي در موسيقي قاجار» و «انديشه هاي علمي فارابي درباره موسيقي» تاليف دكتر بركشلي است.

«تاريخ و نظريه شش مقام» از «اصل الدين نظامف» ترجمه دكتر «عباسعلي عزتي» و «گزيده مقالات همايش عبدالقادر مراغي» به كوشش «داريوش طلايي» از ديگر كتابهاي حوزه موسيقي است.

در حوزه فلسفه هنر و زيبايي شناسي در بخش ترجمه «مسائل كلي زيبايي شناسي: مجموعه مقالات زيبايي شناسي آكسفورد» با ترجمه «فريبرز مجيدي»، «چشم اندازهاي كلامي در باب خداوند و زيبايي» با ترجمه «عذرا لوعليان لنگرودي» ، «مباني سنتي هنر و زندگي» از آثار كوماراسوامي با ترجمه «اميرحسين ذكرگو» و كتاب هاي«اصالت اجرا در موسيقي» و «جامعه، هنر و اخلاق» با ترجمه مسعود قاسميان چاپ شده است.

همچنين 5 جلدي «درس گفتارهاي فلسفه هنر» و «استحاله طبيعت و هنر» بصورت تجديد چاپ در نمايشگاه كتاب عرضه خواهد شد.

در حوزه خوشنويسي از آثار ارزشمندي كه امسال در نمايشگاه ارائه خواهد شد؛ براي اولين بار آثار استاد «آيت الله نجومي» ،عضو جاويد فرهنگستان هنر، با عنوان« يادگارهايي ماندگار از استاد فرهيخته روزگار، سيد مرتضي نجومي» است.

«مرقع ميرزا غلام رضا اصفهاني به خط نستعليق»، «دعاي صباح به خط محمد شفيع تبريزي»، «دعاي احتجاب به خط احمد نيريزي»، «پندنامه جامي به خط ميرعماد» و «پندنامه لقمان حكيم»، نسخه‌هاي خطي ارزشمند خوشنويسي است كه با همكاري موزه ملك چاپ شده است.

در حوزه تجسمي كتاب «جهان دوگانه مينياتور ايراني» اثر مايس نظرلي تفسير كاربردي نقاشي دوره صفوي با ترجمه دكتر «عباسعلي عزتي» قابل عرضه در اين نمايشگاه است.

«هنر شكوهمند پنجكت (نقاشي و پيكره تراشي)» از جمله كتاب آماده اي است كه منتظر مجوز نشر آن هستيم و جزو تازه‌هاي نشر امسال خواهد بود.

كتاب‌هاي «سازندگي هنر» در حوزه پيكره سازي از استاد «حسين فخيمي»، «گرافيك انقلاب» و «نقاشي انقلاب» از دكتر مصطفي گودرزي از جمله كتب تاليفي اين حوزه است.

تجديد چاپ «بنيان هاي مكتب نقاشي اصفهان» از تاليفات دكتر اصغر جواني نيز در نمايشگاه عرضه مي‌شود.

 امسال موسسه متن فرهنگستان هنر در حوزه سينما اولين بار است كه نشري داشته است كتاب «روزشمار سينماي ايران از آغاز تا انقلاب» كه درباب تاريخ سينماي ايران و دو كتاب «معناسازي، استنتاج و بلاغت در تفسير سينما» از ديويد بوردول ترجمه «شاپور عظيمي» و «راهنمايي بر ادبيات و فيلم» اثر «رابرت استم» و «الكساندرا رائنگو» با ترجمه دكتر «داوود طبائي عقدايي» از جمله آثار قابل توجه در حوزه سينما هستند كه منتظر مجوز چاپ آن از وزارت ارشاد جهت ارائه در بيست و پنجمين نمايشگاه كتاب هستيم.

در حوزه كليات و تاريخ هنر نيز با تجديد چاپ كتاب «تاريخ تاريخ هنر» به نمايشگاه مي‌آييم. «كتاب شناسي ادبيات مكتب اصفهان»، «دستور الكاتب في تعيين مراتب» با تصحيح و مقابله دكتر «محمود طاووسي»، «فرهنگ شاهنامه» تاليف دكتر «علي رواقي»، «نامه تعزيه» از «غلامعلي نادعلي زاده» و «مجموعه مقالات گنجينه‌هاي هنرهاي از ياد رفته جلد 4 و 5» امسال در نمايشگاه عرضه مي‌شود.

حوزه جامعه شناسي هنر و انسان شناسي هنر نيز كتابهاي «جامعه شناسي هنرها» ترجمه «اعظم راودراد»، «هنر و عامليت ؛ بسوي نظريه جديد انسان شناختي» با ترجمه دكتر«احمد صبوري» نيز در نمايشگاه امسال عرضه مي‌شود.

اسماعيلي در خصوص برنامه‌هاي جانبي مؤسسه متن در نمايشگاه نيز گفت: «هر ساله مؤسسه متن فرهنگستان هنر در برنامه‌هاي جانبي نمايشگاه كتاب حضور داشته است در سال جاري نيز دو برنامه در سراي‌اهل‌قلم داريم كه مربوط است به رونمايي كتاب از مجموعه آثار «آيت الله نجومي»، عضو جاويد فرهنگستان هنر كه دوشنبه 18 ارديبهشت ساعت 13:30 با حضور استادان «محمدعلي معلم»، «يدالله‌كابلي»، «محمدعلي سلطاني» و «حجت الاسلام كشفي» از استادان برجسته خوشنويسي برگزار مي‌‌شود و برنامه دوم نقد و بررسي «موسيقي آييني و محلي ايران در يكصد سال اخير» است كه پنج‌شنبه 21 ارديبهشت ساعت 13:30 با حضور استاد «معلم»، دكتر «بهمن كاظمي»، «كارلو كرتي» ايران شناس ايتاليايي و دكتر«اميراشرف آريانپور» برگزار خواهد شد.

 

   زمان انتشار: دوشنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩١ - ٢٣:٣٥ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.