صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > يادگاري از آبي و سفيدها به روايت بانوي فرهيخته


 
  يادگاري از آبي و سفيدها به روايت بانوي فرهيخته
 

«حضور طبيعت در مجموعه چيني‌هاي آبي و سفيد» با زير عنوان آستانه شيخ صفي الدين اردبيلي عنوان كتابي است كه زنده ياد دكتر نوشين دخت نفيسي (فرزند ارشد دكتر سعيد نفيسي) براي فرهنگستان هنر به يادگار گذاشته اند . اين كتاب درباره نقوش ظروف چيني «چيني خانه اردبيل» مجموعه موقوفي شاه عباس صفوي است .

اين مجموعه بر اساس سياهه ثبت شده وقايع نگار عصر صفوي ،جلال الدين منجم يزدي، از بزرگ‌ترين مجموعه‌هاي جهان شمرده مي شود.

مجموعه شامل 1162 قطعه چيني است كه شامل ظروف چيني با لعاب سفيد رنگ تخم مرغي رنگارنگ، مينايي رنگ زرد و قهوه‌اي و چيني‌هايي با نقش آبي كبالت در زمينه سفيد و چند قطعه نادر آثار از سنگ يشم دور كوهي عقيق و يك چراغ بلورين مرصع را شامل مي شود. مجموعه چيني‌هاي آبي و سفيد اردبيل از غني‌ترين مجموعه‌هاي جهان از منظر تنوع، تعداد و طبيعت پردازي در هنر نقاشي چين، به خصوص نقاشي تزييني است.

نويسنده در توصيف چيني‌هاي آبي و سفيد مجموعه اردبيل چنين آورده است:

« يكي از تركيب بندهاي گياهي جالب هنرهاي تصويري چين، مضموني است كه به «سه رفيق زمستاني» يا «سه رفيق هواي سرد» موسوم است و شامل يك شاخه درخت كاخ ،يك درخت كاخ، يك درخت آلو و يك بوته خيزران. اين آذين با تنوع و اجراهاي مختلف در ظروف آبي و سفيد بكار رفته و بطور سنتي در يك مجموعه در حالي كه كنار يك صخره سنگي روييده تصوير شده است و كاربرد آن بيش‌تر در قاب‌هاي كوچك و سبك است.»

مضمون «سه رفيق زمستاني» اشاره‌اي به گفته كنفوسيوس حكيم (سده 4-5 ق.م) دارد كه چون از او سؤال شد كه دوست خوب كدام است پاسخ داد: «سه گروه رفيق وجود دارد كه مفيد مي‌باشند و سه گروه ديگر كه مضر هستند؛ دوستي مردان درستكار و مردان صادق و مرداني كه بسيار شنيده‌اند تا دم مرگ مفيد مي‌باشد، دوستي چاپلوسان، آنهايي كه منافع خود را در مي‌يابند و آنهايي كه در گفتگو زيركي مي‌نمايند؛ مضر مي‌باشد.»

«حضور طبيعت در مجموعه چيني‌هاي آبي و سفيد آستانه شيخ صفي الدين اردبيلي» به كوشش دكتر نوشين دخت نفيسي توسط مؤسسه متن فرهنگستان هنر به مناسبت همايش بين‌المللي طبيعت در هنر شرق در سال 84 منتشر شده بود كه اينك يادگاري است ماندگار براي هنر اين سرزمين! روانش شاد!

 

   زمان انتشار: چهارشنبه ٣١ خرداد ١٣٩١ - ١٥:٢٤ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.