صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > كتيبه‌هاي يادماني فارس


  موسسه متن منتشر كرد :
  كتيبه‌هاي يادماني فارس
 

موسسه تاليف ، ترجمه و نشر آثار هنري (متن)، وابسته به فرهنگستان هنر، «كتيبه‌هاي يادماني فارس» را منتشر كرد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، كتاب « كتيبه‌هاي يادماني فارس» تاليف محمد صادق ميرزا ابوالقاسمي از جمله كتاب‌هايي است كه به مناسبت گردهمايي بزرگ مكتب شيراز كه در سال 1387 در تهران و شيراز برگزار شد، زير نظر گروه علمي خوشنويسي اين گردهمايي تاليف شده است. ديباچه اين كتاب به قلم حميد رضا قليچ خاني، رييس علمي گروه خوشنويسي مكتب شيراز، نگاشته شده است. اين كتاب بناهاي قرن هفتم تا دهم هجري را مورد بررسي قرار داده و در سه فصل تاليف شده است.

فصل نخست اين كتاب، به كتيبه‌هاي گمشده اختصاص دارد، در ابتداي اين فصل نويسنده سعي داشته تا ضمن اشاره به ويژگي‌هاي كتيبه‌ها، به اختصار به ضرورت شناسايي و اهميت كتيبه‌ها به لحاظ تاريخي بپردازد. ابوالقاسمي با استفاده از كتب تاريخي، اشعار سروده شده و ... كه در خصوص بناهاي تاريخي قرون هفت تا دهم ه. ق موجود بوده، اين فصل را نگاشته است.

فصل دوم اين كتاب به متن كتيبه‌ها اختصاص دارد و شامل كتيبه‌هاي ديني، اشعار فارسي و عربي، خط كتيبه‌ها ، فن اجرا ، خوشنويسان ، كتيبه‌هاي بنايي و ... است.

مولف در فصل آخر با عنوان «كتيبه‌هاي يادماني فارس» ضمن برشماري تمامي كتيبه‌هاي اماكن تاريخي فارس، آن‌ها را يك به يك مورد بررسي قرار داده است.

« كتيبه‌هاي يادماني فارس» با شمارگان 1500 نسخه ، به قيمت 6500 تومان در 195 صفحه منتشر شده و علاقه‌مندان مي‌توانند اين كتاب را از كتاب فروشي‌هاي فرهنگستان هنر تهيه كنند.

 

   زمان انتشار: يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٨٩ - ١٢:٢٠ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.