صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > مهرداد قيومي:رابطه ميان هر اثر با فرهنگ و جغرافياي آن همان «معناي» آن اثر معماري است


  به مناسبت برگزيده بيست و ششمين دوره كتاب سال در شاخه معماري
  مهرداد قيومي:رابطه ميان هر اثر با فرهنگ و جغرافياي آن همان «معناي» آن اثر معماري است
 

 
مهرداد قيومي بيدهندي درباره كتاب «معنا در معماري غرب» مي‌گويد:« معماري در فرهنگ و جغرافيا ريشه دارد و رابطه ميان هر اثر با فرهنگ و جغرافياي آن همان «معناي» آن اثر معماري است.»

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، مهرداد قيومي بيدهندي مترجم كتاب « معنا در معماري غرب » نوشته كريستين نوربرگ – شولتس كه به عنوان كتاب برگزيده سال 1387 در شاخه معماري معرفي شد، مي‌گويد: «هر جامعه‌اي بر مبناي آمال و عقايد و جهان بيني‌اش در جستجوي پايگاهي در هستي است و همه زندگي انسان‌ها و جامعه‌‌ها را مي‌توان بر مبناي اين طلب توضيح داد. بر اين مبنا انسان معماري مي‌كند تا پايگاهي در هستي به دست آورد و همين، معماري را معنادار مي‌كند.»

مترجم كتاب در ادامه مي‌گويد :« درباره معماري غرب كتاب‌هاي بسياري نوشته شده و ترجمه شده، اما با اين ديدگاه (جستجوي معنا) ، كتاب مشابهي ندارد.»

اين كتاب در فصول معماري مصر ، يونان ، روم، صدر مسيحيت، گوتيك، رنسانس ، شيوه پردازانه، باروك، روشنگري ، كاركرد مداري و كثرت مداري تدوين شده است.

مهرداد قيومي بيدهندي دكتري معماري از دانشگاه شهيد بهشتي دارد و عضو وابسته فرهنگستان هنر، سردبير فصلنامه گلستان هنر، استاديار و مدير گروه تاريخ معماري و مرمت است. او همچنين مسئوليت واحد پژوهش دانشنامه تاريخ معماري و شهرسازي ايران را برعهده دارد.

تأليف سه مجلد از «مجموعه گنج نامه» درباره فرهنگ آثار معماري اسلامي ايران، تاليف «مجموعه مقالات در زمينه مباحث نظري و تاريخ هنر و معماري» و ترجمه گروهيِ كتاب «معماري ، اختيار يا تقدير» از جمله كتاب هايي است كه وي در دست انتشار دارد.

«معنا در معماري غرب» در 1500 نسخه، 568 صفحه و با قيمت 7500 تومان از سوي فرهنگستان هنر منتشر شده است.

 

   زمان انتشار: سه شنبه ١٨ فروردين ١٣٨٨ - ١٠:٢٥ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.