صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > موزه سيار ايران (شاهنامه شاه تهماسب)


  پس از سال ها تلاش ، فرهنگستان هنر چاپ و منتشر خواهد كرد:
  موزه سيار ايران (شاهنامه شاه تهماسب)
 

 
انتشارات فرهنگستان هنر قصد دارد، «شاهنامه شاه تهماسب» را كه يكي از شاهكارهاي نگارگري ايران است، چاپ و منتشر كند.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، نگارگري شاهنامه شاه تهماسب كه متن كامل آن شامل 258 نگاره است، از اواخر دوره شاه اسماعيل صفوي آغاز شده و پس از حدود بيست سال، به كوشش گروهي از نگارگران معروف از جمله سلطان محمد، دوست محمد و مير مصور در دوره حكومت شاه تهماسب صفوي، به اتمام رسيده است.

اين كتاب، كه به گفته برخي از نويسندگان، موزه سيار هنر ايران است، در نيمه دوم سده دهم هجري به عنوان هديه‌اي رسمي، براي سلطان عثماني ارسال و تا سال 1800 ميلادي جزو كتابخانه سلطنتي عثماني بود. اين اثر نفيس در سال 1903 ميلادي در پاريس به نمايش درآمد. البته در اين دوره به «بارون ادموند روچيلد » تعلق داشت. پس از آن توسط «آرتورهوتن» خريداري و به نام « شاهنامه هوتن» تغيير نام يافت. «هوتن» 78 صفحه از آن را به دليل فرار مالياتي ، به موزه متروپوليتن بخشيد و هفت مجلس اين اثر را نيز، به قيمت 3/1 ميليون دلار در حراج كريستي ، به فروش رساند.

سرانجام در سال 1372 توسط دكتر حبيبي ، 118 برگ از اين اثر با « تابلوي زن شماره 3 دكونينگ» كه در اختيار «موزه هنرهاي معاصر» بود، معاوضه و به ايران بازگردانده شد.

گفتني است، شرح، تحليل و تفسير اين شاهنامه توسط تيمي به سرپرستي دكتر زهرا رهنورد صورت مي گيرد و محققيني چون دكتر آناهيتا مقبلي، دكتر آتوسا اعظم كثيري، زهرا موسوي خامنه، محبوبه رزم جو و مهندس مهدي مكي نژاد، در اين كار با ايشان همكاري دارند. مراحل روتوش و تفكيك و اصلاح نگاره‌ها نيز با نظارت دكتر محمد علي رجبي صورت مي‌گيرد.

فرهنگستان هنر با همكاري موزه هنرهاي معاصر ايران، اين اثر ارزشمند را پس از پانزده سال رجعت به وطن، در قطع سلطاني (50*35) و تيراژ 5000 جلد چاپ و منتشر خواهد كرد.

 

   زمان انتشار: يکشنبه ١٠ خرداد ١٣٨٨ - ١٣:٠٨ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.