صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > ايرنا - بیدل زمانی به فارسی سرود که انگلیس اقدام به برانداختن این زبان در هندکرد


  آیت الله محمدی گلپایگانی:
  ايرنا - بیدل زمانی به فارسی سرود که انگلیس اقدام به برانداختن این زبان در هندکرد
 

رییس دفتر مقام معظم رهبری در آیین افتتاحیه بنیاد بیدل دهلوی گفت:بیدل در زمانی به زبان فارسی پرداخته که در شبه قاره هند زبان رسمی حکومتی (تیموریان) فارسی بوده، اما دولت انگلیس اقدام به برانداختن این زبان کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، آیت الله احمد محمدی گلپایگانی افزود: بیدل دهلوی که این مجلس برای بزرگداشت او برگزار شده، شخصیتی است که اصلا کشور ما را ندیده است. 
وی ادامه داد: با وجود این جنایت انگیس در بر اندازی زبان فارسی از دولت وقت هند و روی دادن چنین اتفاق غصه ناکی در تاریخ، ظرفیت زبان فارسی بسیار بالاست.
وی تصریح کرد: امیدواریم این زبان شیرین جایگاه خود را پیدا کند به ویژه آنکه از وجود رهبری برخوردار هستیم که خود پرچم دار ادبیات هستند.
آیت الله محمدی گلپایگانی با اشاره به اینکه جایگاه رسمی مقام معظم رهبری سایر امتیازات ایشان را پوشانده است، خاطرنشان کرد: در هر جایی که ایشان اظهار نظر می کنند پخته و آموزنده است.
وی خطاب به حاضران گفت: هر یک شما خود استوانه ای در ادبیات هستید که نقش خود را ایفا می کند. از خداوند می خواهم توفیق شما بیش از پیش شود و بتوانید نسل های آینده را از فعالیت های خود بهره مند کنید.
آیت الله محمدی گلپایگانی زمان حال را که در آن تمامی مجاری امور آماده است، بهترین زمان برای گسترش فرهنگ و ادبیات دانست. 
مراسم افتتاحیه بنیاد بیدل دهلوی با حضور جمعی از اهالی و مسئولان عرصه فرهنگ و هنر همچون سید عباس صالحی، حداد عادل، غلامحسین امیرخانی، علی معلم دامغانی، افتخارحسین عارف، میر جلال الدین کزازی، سید محمود صلاحی، حسین آهی، هادی سعیدی کیاسری و ... در حال برگزاری است. 
بنیاد بیدل دهلوی با هدف فعالیت در جهت توسعه و ترویج زبان و ادب فارسی در حوزه برون مرزی و نیز تمرکز و تعمیق پژوهش های مربوط به آثار و اندیشه های ابوالمعانی میرزا عبدالقادر بیدل دهلوی (1133 ـ 1054 ) بزرگترین شاعر پارسی گوی هند تاسیس شده است.

 

 

   زمان انتشار: چهارشنبه ١٠ شهريور ١٣٩٥ - ٠٩:٠٠ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.