صفحه اصلی آر اس اس ارتباط با ما    
تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > ايرنا - چهار هزار شی تاریخی در تهران کشف و ضبط شد


  در پنج ماه نخست امسال؛
  ايرنا - چهار هزار شی تاریخی در تهران کشف و ضبط شد
 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از کشف و ضبط چهار هزار شی تاریخی در پنج ماه امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا «رجبعلی خسروآبادی » روز یکشنبه در موزه رضا عباسی پایتخت در جمع خبرنگاران گفت: ضعف قوانین و مجازات حفاران غیرمجاز اشیای تاریخی موجب شده تا پس از کشف، به صورت غیرمجاز اقدام به خرید و فروش این آثار کنند.
وی با بیان اینکه طبق قانون فروش اشیای تاریخی به صورت غیرمجاز شش ماه تا سه سال حبس دارد، افزود: بسیاری از قضات نیز به دلیل نبود اسناد و قوانین لازم، اقدام به تبرئه این سارقان می کنند.
خسروآبادی همچنین از کشف 1500 سکه تاریخی از دوره هخامنشی و اسلامی در استان تهران در شش ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: با همکاری یگان حفاظت میراث فرهنگی استان مجموعه ظروف آبی و سفید مربوط به دوران صفویه و بیش از 600 قطعه کاشی به صورت شکسته و سالم نیز از یک گروه متخلف کشف و ضبط شد.

* 48 میلیارد ریال اعتبارات عمرانی میراث فرهنگی استان تهران در سالجاری
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران با اشاره به اینکه اعتبارات عمرانی این اداره کل در سالجاری 48 میلیارد ریال است، گفت: این میزان اعتبار، رشد 65 درصدی نسبت به سال 92 دارد.
وی با بیان اینکه شش میلیارد و 970 میلیون ریال کل اعتبارات عمرانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در سال 92 بود، افزود: برغم تزریق 48 میلیارد ریال به این اداره در سالجاری، تراز بودجه اعتبارات عمرانی منفی 27 درصد است.
خسروآبادی کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی را یکی از دلایل کمبود اعتبارات عمرانی عنوان و تصریح کرد: اعتبارات تخصیص یافته در این بخش کفاف حفاظت و مرمت آثار و ابنیه استان تهران را نمی دهد.
وی همچنین از راه اندازی ادارات شهرستانی میراث فرهنگی پایتخت تا آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: منتظر اخذ مجوز از سازمان مدیریت و برنامه ریزی هستیم تا ادارات شهرستان های تهران، شمیرانات و شهر ری را فعال کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران خاطر نشان کرد: کمبود بودجه، مشکلات ساختاری و نبود نیروی متخصص انسانی از جمله معضلات راه اندازی ادارات شهرستانی میراث فرهنگی استان تهران است.
وی با بیان اینکه این کاشی ها قدمت کمتر از صد سال دارند گفت: درخصوص حفاظت از اشیا تاریخی در کشور قوانین مبهمی وجود دارد و صراحتا در برخی از مغازه های خیابان منوچهری کاشی فروشی رواج دارد.
خسروآبادی تصریح کرد: قدمت این کاشی ها به اواخر قاجار و پهلوی بازمی گردد که رنگ غالب این اشیا زرد رنگ است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان درخصوص کشف تعدادی کاشی تاریخی در تهران گفت: این اشیا توسط یگان حفاظت استان تهران کشف شده است.

*تعامل میراث فرهنگی با شهرداری
مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران افزود: تعامل با شهرداری تهران در حوزه میراث، مرمت و حفاظت بافت تاریخی بویژه در منطقه 12 در حال انجام است تا بتوانیم بناهای ارزشمند را حفاظت کنیم.
وی گفت: افزون بر 2 هزار میلیارد ریال با کمک شهرداری صرف مرمت و بهسازی و تجدید ساختار بافت های تاریخی تهران شده است.
خسروآبادی همچنین در خصوص اعتبارات دولت در قبال حفاظت میراث فرهنگی استان تهران گفت: اعتبارات مالی میراث فرهنگی بسیار اندک است و امیدواریم با تخصیص اعتبارات بیشتر اماکن و آثار تاریخی را حفظ کنیم.
وی از راه اندازی انجمن حمایت گردشگران میراث فرهنگی خبر داد و گفت: در جلسه ای که با ریاست استاندار و مسئولان استانی تشکیل شد در قبال راه اندازی این انجمن توافقاتی صورت گرفت که امیدواریم انجمن حمایت از میراث فرهنگی و گردشگری را نیز در سایر شهرستانهای تهران اجرایی کنیم.
خسروآبادی در خصوص اعتبارات جاری میراث تهران اشاره کرد و گفت: این اعتبارات در سال 92 افزون بر 60 میلیارد ریال بود که امسال این مبلغ به 100 میلیارد ریال رسیده است.
وی به غیبت شورای فنی در سه سال گذشته انتقاد کرد و اظهار کرد: در این دو سال و 9 ماه توانستیم شورای فنی را تشکیل داده و بسیاری از برنامه ها را ساماندهی کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران از اخطار معاون میراث فرهنگی کشور در قبال ثبت نکردن به موقع آثار پایتخت گفت: قبل از سال 90 تنها یک اثر در تهران ثبت ملی شد در حالیکه در این سه سال اخیر 14 اثر ثبت ملی شده است.

*پرونده عشرت آباد از طریق دادسرای نظامی در حال رسیدگی است
وی همچنین در خصوص عمارت کلاه فرنگی عشرت آباد گفت: در توافق مرمتی و حفاظتی که بین سپاه و شهرداری انجام شده نقشه حریم و محدوده این بنا مشخص شد.
خسروآبادی با بیان اینکه تاکنون هیچ توافقی با میراث فرهنگی استان تهران در خصوص این بنا تاریخی انجام نشده گفت: ارتفاع قانونی بنای جدید سپاه باید 16 و نیم متر باشد که این میزان رعایت شده است.
وی گفت: پرونده تخلف بنای جدید در حریم این بنای تاریخی هم اکنون از طریق دادسرای نظامی در حال رسیدگی است.
خسروآبادی همچنین در خصوص حفاظت از بازارچه عودلاجان از همکاری سه جانبه کسبه، شهرداری و میراث خبر داد و گفت: در تفاهم نامه ای که منعقد شد، بازارچه عولاجان مرمت و حفاظت خواهد شد.

*پرونده گود برداری خانه رهنما از طریق دادگاه پیگیری می شود
وی همچنین از پیگیری پرونده گودبرداری غیر قانونی در حریم بنای خانه تاریخی رهنما (منطقه یک تهران) خبر داد و گفت: حفاظت از خانه رهنما از طریق میراث استان در دستور کار است چرا که در گذشته این موضوع با شهردار سابق منطقه یک تهران مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: در این نشست شهردار صراحتا مصوبه شورا در خصوص حفاظت و حمایت از بناهای بار ارزش و تاریخی را کافی ندانست.

*استعفای معاون میراث فرهنگی استان تهران به درخواست خودش صورت گرفت 
وی گفت: خانم سپیده سیروس نیا در مدت سه سال فعالیت خود چهار بار به دلایل کاری درخواست استعفا کرد.
چندی پیش معاونت میراث فرهنگی کشور به مدیر میراث فرهنگی و گردشگری تهران در رابطه با حفظ و ثبت آثار تاریخی کارت زرد به مدیر میراث فرهنگی و گردشگری داد که این موضوع به برکناری معاون میراث منجر شد.
خسرو آبادی همچنین در خصوص حریم قانونی محله تاریخی سنگلج گفت: با همکاری کارشناسان میراث فرهنگی استان، توانستیم نقشه حریم سیزده نقطه از این محله را تهیه و رسم کنیم.
در آئین تهرانگردی خبرنگاران به مناسبت هفته دولت، از خانه شهید رجایی در منطقه 12 بازدید به عمل آمد.
همچنین در پایان مراسم یکی از خبرنگاران سه کاشی به سرقت رفته از خانه سی تیر تهران که از خیابان منوچهری خریداری کرده بود به خسروآبادی داد.

 

 

   زمان انتشار: دوشنبه ٨ شهريور ١٣٩٥ - ١٠:١٢ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.